گروه مهندسی معدن

معرفی گروه

مهندسی معدن شاخه‌ای از علوم مهندسی است که دانش و فن آوری را برای استخراج مواد معدنی از زمین به خدمت می‌گیرد. مهندسی معدن با بسیاری از رشته‌‌ها همچون زمین‌شناسی، متالورژی، مهندسی ژئوتکنیک و نقشه‌برداری در ارتباط است. یک مهندس معدن می‌تواند بسیاری از مراحل فعالیتهای معدنی نظیر پی‌جویی و اکتشاف ذخایر معدنی، مطالعات امکان سنجی، طراحی معدن، طرحهای توسعه معدن، استخراج و فرآوری مواد معدنی و نیز بازسازی منطقه عملیات معدنی پس از خاتمه عملیات را مدیریت نماید. همچنان که کمیت و کیفیت استخراج و فرآوری مواد معدنی از دغدغه‌های اصلی یک مهندس معدن محسوب می‌شوند کنترل و به حداقل رساندن صدمات زیست محیطی یکی از چالشهای مهم پیش روی وی خواهد بود.

تاریخچه

گروه مهندسی معدن دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان از سال 1394 با پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی مهندسی معدن و کارشناسی ارشد مهندسی فرآوری مواد معدنی شروع به کار کرد. در حال حاضر، گروه مهندسی مکانیک با 6 استادیار به فعالیت های آموزشی و پژوهشی می‌پردازد.

چشم انداز

گروه مهندسی معدن دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان بسترسازی لازم از طریق ایجاد فضا و استقرار تجهیزات مورد نیاز در مجموعه آزمایشگاه های کانه آرایی، فلوتاسیون، هیدرومتالورژی، مکانیک سنگ، کانی و سنگ شناسی را با هدف آموزش مؤثر و تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی مهندسی معدن (گرایشهای مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی) و کارشناسی ارشد مهندسی فرآوری مواد معدنی تدارک دیده است. این ظرفیت‌ها‌، امکان ارائه خدمات به بخش‌های خصوصی و دولتی نیز را فراهم ساخته است. با توجه به امکانات موجود و تجارب کاری هيئت علمی در انجام طرح‌های پژوهشی متعدد، گروه مهندسی معدن آمادگی خود جهت ارتباط با صنعت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی و مطالعاتی را اعلام می‌نماید. 

تماس با گروه

آدرس: رفسنجان، میدان امام خمینی، دانشگاه ولی‌عصر (عج)، دانشکده ی فنی و مهندسی، گروه مهندسی معدن
تلفن: 31312410

کدپستی: 7718897111
فکس: 31312202
ایمیل: h.shahriari AT vru.ac.ir