گروه مهندسی عمران

معرفی گروه

رشته مهندسی عمران به عنوان یکی از رشته های پر کاربرد و مهم در علوم مهندسی تلقی می گردد. هدف از این رشته تربیت افراد متخصص در پروژه های عمرانی است که بتوانند مسئولیت طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، مدیریت و برنامه ریزی در زمینه های مختلف ساختمان سازی، راهسازی، پلسازی، تونلسازی، سازه ها و بناهای آبی، سدها، آب بندها، سیستمهای جمع آوری و تصفیه آب و فاضلاب، سیستمهای مدیریت منابع آب، سیستمهای مدیریت بلایای طبیعی و بسیاری زمینه های متنوع دیگر را بر عهده گیرند. با توجه به پیشرفت روز افزون کشورها و نیاز آنها به توسعه زیر ساختهای حیاتی در قالب طرحهای عمرانی، نقش بی بدیل این رشته مهندسی در توسعه پایدار جوامع و استفاده بهینه از ابزارها و امکانات موجود در جامعه مشخص می گردد.

تاریخچه

گروه مهندسی عمران، به عنوان اولین گروه تأسیس شده در دانشکده فنی مهندسی، در مهر ماه 1381 فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی عمران آغاز نمود. با توجه به قدمت گروه و تلاش­های انجام شده در سالهای گذشته، تجهیزات آموزشی و پژوهشی قابل توجه در زمینه­های مختلف در این گروه مهیا شده است. وجود اعضای هیأت علمی جوان، با انگیزه و با سابقه آموزشی و پژوهشی ممتاز و همچنین وجود آزمایشگاه­های سازه، مکانیک خاک، تکنولوژی بتن و هیدرولیک زمینه آموزشی و تحقیقاتی مناسبی را در این گروه فراهم آورده است. از سال 1390 در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مهندسی سازه و از سال 1399 در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی پذیرش دانشجو در این گروه آغاز شده است. هم اکنون این رشته با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی عمران – عمران و مقطع کارشناسی ارشد گرایش سازه و گرایش مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی فعال است.

چشم انداز

گروه مهندسی عمران دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با بهره گیری از اساتید مجرب و امکانات تحصیلی و پژوهشی مناسب سعی در آموزش و  آماده سازی متخصصین جهت ایفای نقشی موثر در توسعه و پیشرفت در سطح استان و کشور را دارد. هدف اصلی گروه مهندسی عمران در مقطع کارشناسی، آموزش دانشجویان و آشنایی با بحثهای پژوهشی مرتبط با این رشته به منظور پرورش دانش آموختگان کار آفرین و موثر در بازار کار و همچنین هدایت افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد. علاوه بر این در مقطع کارشناسی ارشد، پرورش محققین مجرب و فعال در شاخه های مختلف مباحث مهندسی عمران، توسعه گرایشهای مختلف تحصیلات تکمیلی مهندسی عمران و انجام پروژه های مختلف پژوهشی و صنعتی به منظور ایجاد توسعه پایدار در سطح استانی و ملی به عنوان اهداف اصلی تعریف شده اند.     

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده فنی و مهندسی - گروه مهندسی عمران
تلفن: 31312401-034
کدپستی: 7718897111
فکس: 31312202-034
ایمیل : h.ziaadiny@vru.ac.ir