گروه مهندسی کامپیوتر

معرفی گروه

رشته مهندسي کامپيوتر با توجه به گرايش­هاي مختلف، به طراحي، ساخت و راه اندازي مدارهای کامپيوتری و محاسباتی، توليد نرم ­­افزارها و سيستم­هاي کاربردي و ارائه روشهاي بهره­ برداري، نگهداري، عيب ­يابي، اصلاح و توسعه آنها مي­ پردازد. اهمیت این رشته با توجه به تأثیر سیستم ­های کامپیوتری در دنیای امروز، مشهود مي­باشد. در دنیای صنعتی و پیشرفته امروز، سیستمهای کامپیوتری در کاربردهای گوناگون صنعتی، اجتماعی، اداری، کشاورزی، پزشکی و نیز زندگی افراد جامعه حضوری اجتناب ­ناپذیر دارند. به همین دلیل، مراکز مختلف تحقیقاتی و کاربردی مرتبط با موارد نامبرده در بالا، به دانش آموختگان توانمند اين رشته، نیاز روزافزونی دارند. رشته­ مهندسی کامپیوتر رشته­ پویایی و تلاش است؛ از این رو، دانشجوی این رشته باید همیشه اطلاعات و دانش خود را به­ روز کند و پیگیر فراگرفتن مطالب جدید باشد. مهندس کامپیوتر باید فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را با راه­حل های ابتکاری با کمترین هزینه و بهترین کارآیی حل کند.

تاریخچه

گروه مهندسی کامپیوتر در سال 1388 در دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه ولی‌­عصر (عج) با پذیرش 30 دانشجو در مقطع کارشناسی آغاز به کار کرد. اولین گرایش این گروه نرم افزار بود، پس از آن گرایش فن­آوری اطلاعات در سال 1390، و سپس گرایش معماری سیستمهای کامپیوتری در سال 1396 نیز اضافه شدند. همچنین، این گروه در سال 1400 با راه اندازی کارشناسی ارشد معماری سیستم های کامپیوتری اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی نمود. در حال حاضر، گروه مهندسی کامپیوتر با یک دانشیار و ده استادیار مشغول به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی می­باشد.

چشم انداز

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با بهره­­ گیری از اعضای هیأت علمی کوشا و متعهد در آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد، تلاش دارد. هدف اصلی این گروه آموزش و راهنمایی دانشجویان در امور مختلف علمی و پژوهشی جدید مرتبط با این رشته و زمینه سازی پرورش دانش آموختگان کارآفرین و همچنین ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می­باشد. عمده ترین چشم اندازهای ما، بهره­مندی از مجموعه توانمندیهای فوق به منظور ایجاد تعامل دو سویه با محیط­های علمی، صنعتی و پژوهشی کشور و دنیای خارج است. به همین منظور، مهمترین مسئولیت ما ارتقاء سطح علمی و پژوهشی در محیطی پویاست. 

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده فنی و مهندسی - گروه مهندسی کامپیوتر
تلفن: 034-31312405 

کدپستی: 7718897111
فکس: 034-31312405 
ایمیل: eng.computer AT vru.ac.ir