گروه مهندسی برق

معرفی گروه

معرفی رشته مهندسی برق گرایش کنترل
 دانش کنترل، چنان که از نامش بر می آید کنترل رفتار سیستم‏های مختلف با توجه به ورودی‏های داده شده را بر عهده دارد. به طور کلی در تمام سیستم‏ها، مسأله کنترل خودکار تغییر رفتار سیستم برای نزدیک کردن پاسخ‏های آن به مقادیر مطلوب، همواره مورد نظر می‏باشد. از آنجایی که مثال‏های فراوانی در این مورد از کنترل‏های یک کوره گرفته تا کنترل سفینه‏های فضایی و موشکها وجود دارد، یک متخصص کنترل باید با علوم متنوعی سروکار داشته باشد. از این رهگذر، بررسی انواع سیستم‏ها، روش‏های کنترل‏کننده برای یک سیستم و شبیه‏سازی سیستم‏ها از بحثهای اولیه این دانش، محسوب می‏گردد. این سیستم‏ها ممکن است برقی، مکانیکی، شیمیایی و حتی اقتصادی باشند. دانشجویان این رشته فارغ از نوع سیستم به روش‏های بررسی سیستم می‏پردازند و بدین ترتیب به شرط آشنایی با خصوصیات این سیستم مورد نظر قادر به تجزیه و تحلیل و کنترل آن خواهند بود. 
 
معرفی رشته مهندسی برق گرایش مکاترونیک
امروزه اغلب محصولات صنعتی همچون خودروها، ماشین لباسشویی، چاپگر، اسکنر و ... ترکیبی از حوزه ‏های مختلف مهندسی به خصوص مکانیک و الکترونیک می‏باشند. در محصولات جدیدتر مانند روباتها، تلفن همراه، دوربین خود تنظیم و خودروهای پیشرفته به وضوح می‏توان تجمیع نرم افزار و سخت افزار را مشاهده کرد. فناوری طراحی محصولات الکترومکانیکی با کیفیت بهتر و هزینه کمتر و به صورت هوشمند را مکاترونک می‏نامند.
رشته مکاترونیک تلفیقی از رشته‏ های مکانیک، الکترونیک، کنترل و کامپیوتر است و انتظار می ‏رود که فارغ التحصیلان این رشته در عین حال که سیستم‏های مکانیکی را به خوبی می ‏شناسند بتوانند به کنترل هوشمند آنها بپردازند.

تاریخچه

 
گروه مهندسی برق با پذیرش 30 دانشجو در مقطع کارشناسی، در سال 1391 شروع به  کار کرد. هم اکنون، در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی برق با گرایش کنترل و در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکاترونیک، دانشجو پذیرفته می شود. در حال حاضر، گروه مهندسی برق با 8 استادیار مشغول به فعالیت­های آموزشی و پژوهشی می باشد

چشم انداز

گروه مهندسی برق دانشگاه ولی­‌عصر (عج) با بهره­­ گیری از اعضای هیأت علمی کوشا و متعهد در آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد، تلاش دارد. هدف اصلی این گروه تربیت دانش آموختگانی است که با فعالیت در زمینه های برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل سیستمهای کنترل بتوانند بنحو موثری پاسخگوی نیازها و کمبودهای کشور باشند. فارغ التحصیلان این دوره می توانند علاوه برکار آموزشی و پرورشی در دانشگاهها در سطح مراکز تحقیقاتی و یا وزارتخانه ها و سازمانهای مسئول اجرای طرحهای صنعتی، و صنایع کشور فعالیت نمایند

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده فنی و مهندسی - گروه مهندسی برق
تلفن: 034-31312398
کدپستی: 7718897111
فکس: 034-31312398
ایمیل: Electronics AT vru.ac.ir